Instalace a servis

instalace-a-servis-krbu-a-kamen

Instalace a servis krbů, kamen a komínů

Námi nabízené krby i kamna Vám rádi přijedeme do Vašeho prostředí navrhnout a zajistíme Vám kompletní realizaci. Dodané krby i kamna Vám v případě Vašeho zájmu pokryjeme komplexním servisem.

Stavební připravenost

Komínové těleso

Pokud v interiéru své stavby počítáte s krbem nebo kamny, je dobré zajistit řadu věcí včas. Ušetříte si tím řadu starostí, především však i finančních prostředků. Pokud ve stávajícím interiéru toužíte po plápolajícím ohni v krbu či v kamnech, nemusí totiž být vaše přání jednoduché. Aby fungovalo vše tak jak má a byla zachovaná bezpečnost, je dobré provést řadu kroků již během stavby. Ve stávajících objektech je potom třeba počítat s většími či menšími stavebními úpravami v závislosti na náročnosti celého topného systému.

Komínové těleso pro krb

Je třeba mít připraveno samostatné komínové těleso, nejlépe s průměrem 180 – 200 mm, s vyústěním v místnosti, kde chcete mít krb instalován. Výška vstupu do komína by měla být 1800 – 2000 mm nad podlahou v úhlu 45o nebo 90o. Účinná výška komína by měla být alespoň 5 metrů a více. Pokud máme menší průměr komínového tělesa min. 150mm, musíme vybrat vhodné topeniště, nejlépe se shodným průměrem odvodu spalin.

Komínové těleso pro kamna

Pro krbová kamna také budeme potřebovat samostatné komínové těleso, ale může mít menší průměr. I v tomto případě bychom však doporučovali min. 150 mm, samozřejmě s vyústěním v místnosti, kde chcete mít kamna instalována. Výška vstupu do komína se většinou upravuje na základě vybraného typu kamen a jeho doporučeném odtahu spalin.

Technický stav komína by měl být ověřen revizním technikem komínů (kominíkem) a potvrzen revizní zprávou o technického stavu komína a jeho parametrech. Přičemž ve starších objektech s komínem je toto obzvlášť dobré nepodceňovat.

Pokud si nejste jisti svým komínem a potřebujete poradit nebo komín jakkoliv upravit pro krb nebo krbová kamna, doporučujeme konzultaci s námi nebo s kominickou firmou.

Podlaha

Podlaha pod krbovým tělesem by měla být zpevněná. Ideální je betonová nebo jiná nehořlavá deska o průměrné nosnosti 400-500 kg. V místě stavby krbu by nemělo být podlahové topení z důvodu hmotnosti tělesa a z tohoto důvodu se také nedoporučuje v místě stavby krbu použití izolací z lehčených materiálů (např. polystyrenu). Před samotnou stavbou je vhodné připravit tzv.nespalnou plochu pro krb. K tomuto účelu je nejvhodnější dlažba nebo kámen. Norma říká, že velikost nespalné plochy by měla být 800 mm před ohniště a 400 mm do boku ohniště. Pro vytvoření nespalné plochy lze použít dlažbu, kámen, mramor nebo žulu, ale také například speciální plechové tabule či žáruvzdorné skleněné desky. Dlažba je v současné době k tomuto účelu nejpoužívanějším materiálem a je vhodná i z praktického hlediska. Ve starších rekonstruovaných objektech může pokládka dlažby skrýt případné nerovnosti stávající podlahy a tím dokonale připravit místo pro samotnou stavbu krbu.

Stěny

Pamatujte na to, že ve stěnách, ke kterým je krb přistaven, by nemělo být elektrické vedení, rozvod plynu nebo vody. Dále zde nesmí být hořlavé materiály, například dřevo. Stěny by měly mít již konečnou povrchovou úpravu. Pro obezdění krbu by se samozřejmě neměly používat běžně dostupné materiály jako při výstavbě domu. Je nutno nezapomenout na vysoké teploty, které vznikají ve spalovací komoře vložky nebo kamen a tím související bezpečností rizika spjatá s výstavbou krbu nebo instalací krbových kamen. Dnes se krbové vložky obezdívají speciálními žáruvzdornými materiály a doplňují se různým materiálem například přírodním kamenem, mramorem, žulou, travertinem, cihlou atd.

Ostatní

Některé krbové vložky jsou navržené s tepelným výměníkem, který zajišťuje ohřev topné vody a využití pro napájení topných těles. To vyžaduje rozvody topného potrubí a osazení čerpadla pro zajištění nuceného oběhu topné vody atd. Tuto variantu je nejlépe konzultovat předem a včas se o ní poradit jak s krbařem tak s topenářem. Voda ohřívaná krbem může mít více způsobů využití. Dá se také využít ohřátého vzduchu, pokud jsou krb nebo krbová vložka uzpůsobeny pro vyvedení ohřátého vzduchu s napojením na vzduchovod a mají potřebný výkon. Může se jich v rámci konstrukčních úprav stavby využít k temperování například sousedních místností nebo i k vytápění celého domu. Takovýto rozvod vzduchu však vyžaduje instalaci ventilátoru, který tlačí vzduch do ostatních místností. Nevýhodou tohoto systému se někdy může stát větší prašnost v místnostech s vyústěním rozvodné hadice (což neprospívá zejména alergikům) a nutnost přívodu elektrické energie pro ventilační jednotku, pokud již není součástí krbové vložky.

Pokud je součástí krbu rozvod teplého vzduchu pomocí ventilační jednotky, je nutné připravit pro toto elektrické zařízení přívod elektrické energie. Ideální je k tomuto účelu kabel typu HO5VVF minimálních rozměrů 3 x 0,75 mm2, nejlépe s přepěťovou ochranou čili samostatným elektrickým jističem (5A).

Vzduch

V místnosti, kde bude stát krbová vložka nebo modernější typ krbových kamen, by se také nemělo zapomínat na přívod vzduchu pro takovýto zdroj výroby energie. I tady záleží na mnoha faktorech, o kterých je nejlépe se předem domluvit s profesionálem, v rámci dané konkrétní stavební situace. Tam, kde bude krb umístěn, by nemělo být zařízení na odsávání par, například digestoř. To by totiž mohlo vyvolat zpětný tah. Klimatizace zde pak může být pouze přetlaková.

Eurokrby

Nejčastější dotazy

Máte zájem o krb,krbová kamna nebo teplovzdušný či teplovodní rozvod, ale nevíte jak připravit prostor nebo to není ve Vašich silách?

Jaké používat dřevo pro topení?

Jak správně zatápět?

Jaký tah komína potřebuji? 

Proč mi jde kouř do místnosti?

Vnikání kouře do místnosti může být způsobeno několika faktory :

Nevíte si rady ze starým komínem? Je dostatečný pro odtah krbu nebo krbových kamen?

Kontakty

Martin Krupka - Fotografie

Martin Krupka
jednatel
e:
t: +420 604 245 895

Lucie Krupková - Fotografie

Ing. Lucie Krupková
obchodní zástupce
e:
t: +420 605 282 031

Jaroslav Macháček - Fotografie

Jaroslav Macháček
technický pracovník
e:
t: +420 417 562 286

Napište nám

Souhlasím s Podmínkami zpracování osobních údajů.

Firemní údaje

Eurokrby s.r.o.

Haškova 624, 436 01 Litvínov
IČO: 25428489
DIČ: CZ25428489
OR: oddíl C/17878

Otevírací doba

  • PO-ČT: PO 13-17; ÚT-ČT 9-12 13-17
  • SO-NE: zavřeno

Adresa prodejny

Srbická 454
415 01
Teplice

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Podmínky zpracování osobních údajů.